Popke Vriend

Girişimcilik ruhu

Bu bizim kurucumuz Pop Vriend. 1914 yılında Andijk'te, Zuiderzee sahilinde doğdu. Genç Pop, girişimcilik ruhuna sahip, mantıklı ve akıllı bir çocuktu. 12 yaşında iken babasının her hafta Hoorn'daki Tohum Fuarı’na yaptığı ziyaretlerde kendisine eşlik etmeyi çok seviyordu. Pieter Vriend bir tohum brokeri olarak çalışıyordu, fakat nihayetinde Pop tohum ticaretinde ve tohum ıslahında daha fazla kazanılabileceğini düşündü. 1956 yılında başlangıçta fasulye tohumlarının üretimine odaklı olan kendi şirketini kurdu.

Uluslararası bakış

Afrika'da bir çiftlik…

1960'ların başlarında pazar büyüyordu, fakat Hollanda'da tohum üretimi için gerekli toprak sınırlıydı. Pop İngilizce de bildiği en önemli üç sözcük olan "evet, hayır ve ne kadar" ile tüm dünyayı dolaştı; o günlerde bu son derece istisnai bir durumdu. Kilimanjaro'nun eteğindeki verimli toprakları keşfetti; Tanzanya, Arusha'daki birden fazla çiftlik ve tek fabrika ile gelişen bir tohum üretim merkezi haline geldi. Günümüzde fasulye tohumlarımızın bir kısmı hala Tanzanya topraklarında yetiştirilmektedir.

Yetiştirme ve harika genetik bilimi

Yetiştirme sanatı

1960'ların sonunda Pop Vriend, genç şirketinin başarısı için hayatî önem taşıyan bir başka adım attı. Fasulye tohumu ıslahına başladı. Pop, genç ve profesyonel bir yetiştiriciyi işe aldı ve birlikte Avrupa'nın en önde gelen fasulye yetiştiricilerinden biri olma yolunda hızla ilerlediler. Pop Vriend Seeds'in o dönemde geliştirdiği çeşitlerden bazıları günümüzde hala kullanılmaktadır. Sürekli olarak piyasaya yeni çeşitler çıkmakta ve dünyanın her kıtasında satılmaktadır.

Küresel başarı

Ürün paletinin genişletilmesi

1980'lerde Pop'un oğlu Arnold Vriend ve damadı Klaas Timmerman, şirketin sorumluluğunu devraldı. Şirket bitki tohumları serisini ve ihracat yaptığı ülkelerin sayısını kararlı bir şekilde artırdı. Pop Vriend fasulye çeşitleri, Avrupa gıda işleme pazarında çok iyi tanınır hale geldikten sonra, ürün paletini tatlı mısır ve ıspanak tohumlarını kapsayacak şekilde genişletmek için bir adım daha atıldı. İşe aldıkları tutkulu ıspanak ıslahçısı sayesinde bu strateji büyük bir başarıyı da beraberinde getirdi. ABD'deki taze ürün pazarı yetiştiricileri ıspanak çeşitlerimizi keşfettikten sonra, şirket talebin çok yüksek olduğu Amerika ıspanak pazarını fethetti.

Uzun vadeli ilişkiler

Pop Vriend'de ‘arkadaş’

Pop Vriend Seeds kararlı bir şekilde büyüdü ve tüm dünyada geniş bir müşteri tabanı oluşturduk. Müşterilerimizin büyük kısmı bizimle uzun yıllardır çalışıyor. Şirketimizin adındaki ‘Vriend’ sözcüğü Felemenkçe’de tam manasıyla ‘arkadaş’ anlamına geliyor ve bazı müşterilerimizin birlikte sürdürdüğümüz çalışma ilişkisini uzun vadeli arkadaşlık olarak ifade etmesinden gurur duyuyoruz.

Üçüncü nesil

Sürdürülebilir büyüme tutkusu

2003 yılında Arnold ve Klaas meşaleyi bize, çocukları Arwin Vriend ve Lara Timmerman'a devretti. Şirketi yeni alanlara doğru ve yeni ürünlerle daha da genişlettik; büyümeyi hızlandırmak için bir dizi değişiklik yaptık. 2019 yılında Türkiye'de yeni şubemizi açtık. 

Değiştirmeyeceğimiz tek şey, iş yapma şeklimizdeki bağımsız yapıdır. Müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve diğer paydaşlarımızla kurduğumuz uzun vadeli ilişkilere saygı duyuyoruz. Bunun yanı sıra şirketi var eden faktörün, çalışanlarımızın gösterdiği bağlılık olduğunu her gün fark ediyoruz. Temelde yatan bu aile değerleri, Pop Vriend Seeds işletmesini bugün yakaladığı başarıya ulaştırdı. 

'İsrail'den Belçika'ya, Tanzanya'dan Amerika'ya dünyanın her yerindeki insanların hala büyükbabamların evinin verandasında oturduğunu görebiliyorum. Ailemizin farklı ülkelerden müşteriler ve tohum üreticileri ile kurduğu yakın bağ bir çocuk olarak beni büyülemişti.'  Arwin Vriend, Şirket Sahibi ve Tohum Üretim Müdürü

KWS Ailesi

Ortaklığın Gücü

2019 yılında Einbeck, Almanya merkezli KWS Tohum firmasının güçlerine katıldık. KWS, teknik inovasyonda süreklilik ve kaliteli ıslah alanlarında etkileyici bir ize sahip, dünyanın en büyük bağımsız tohum firmalarından birisidir. Bunun yanında, KWS de aynen bizim gibi, aile köklerine sahip. Belki de bu yüzden, uzun vadeli bakış açısı gibi bir çok değeri paylaştığımızı hemen hissedebildik. Parlak bir gelecek için nasıl çalıştığımızı öğrenmek ister misiniz?